Liberal Alliance Hørsholm

Maria Dahl

Kandidat til Kommunalvalget 2025 i Hørsholm Kommune.

"
Maria Dahl. Kandidat til kommunalvalget 2025 for Liberal Alliance Hørsholm

Det er din og min hverdag det handler om.

Jeg hedder Maria Dahl, og jeg er 47 år. Jeg flyttede til Hørsholm fra København som 20 årig, da jeg var fuldstændig draget af Hørsholms natur og hyggelige byliv – og jeg har elsket hver dag i byen lige siden.

Jeg er selvstændig inden for design- og webudvikling, og mor til en stor dreng på 20 år, der meget glædeligt har valgt at blive boende i Hørsholm.

Når jeg stiller op for Liberal alliance til Kommunalvalget 2025 er det fordi jeg mener, at det kalder på ambitioner og handling, hvis vi skal bevare Hørsholm, som en attaktiv og spændende by at bo i.

Kommunalvalget den 18. november 2025 handler om din og min hverdag, og om retningen for vores kommune.

Derfor har jeg udvalgt 6 områder, hvor jeg beskriver i hvilken retning jeg vil trække Hørsholm – så kan vi forhåbenlig lære hinanden lidt bedre af kende, inden du skal ned og sætte dit kryds.

Mine mærkesager

Liberal Alliance Hørsholm
Vi skal have nogle ambitiøse og visionære planer for erhverslivet i Hørsholm
Liberal Alliance Hørsholm
Nytænkning af byudviklingen med respekt for vores kulturelle og historiske værdier
Liberal Alliance Hørsholm
Vi kan ikke tale klima og miljø, uden at løse Hørsholms udledning af spildevand i Øresund
Liberal Alliance Hørsholm
Mere frihed til folkeskole og SFO hvor faglighed og trivsel er i højsædet
Liberal Alliance Hørsholm
Seniorer i Hørsholm skal i højere grad have frihed til at træffe deres egne valg
Liberal Alliance Hørsholm
Vi skal finde en fremtidssikret og bærdygtig fremtid for Kulturhus Trommen

Læs en uddybning af mine mærkesager her under

"

Det er din og min hverdag det handler om.

For almindelige borgere – som du og jeg – der ikke er en del af kommunalbestyrelsen, er det svært at gennemskue økonomien i Hørsholm Kommune. Hvis du spørger Borgmesteren så bugner pengekassen, spørger du opositionen så er pengekassen tom. Sandheden er, at det er fuldstændigt umuligt, at gennemskue for den almindendelige borger hvad der sandt og falskt, og derfor skal vi have langt større genemsigtighed for kommunens økonomi.

Der mangler ikke penge. Der mangler fornuft.

I den seneste analyse fra CEPOS har Hørsholm Kommune, ved effektivisering af kommunens udgifter, potitentiale til at spare 141 mio. årligt ( 9%). Det potientiale skal vi naturligvis arbejde på at indfri, så vi har endnu bedre forudsætninger for, at højne kvalieten for vores skoler og intitutioner, ældreplejen, veje og cykelstier, sikre udvikling og byliv – og alt det andet som betyder noget for dig og mig, og vores hverdag i Hørsholm Kommune.

Vi skal have nogle ambitiøse og visionære planer for erhvevslivet

Hvis vi gerne vil sikre at Hørsholm forbliver en by med et spændende udbud af butikker, services og erhverv – så skal vi turde have store ambitioner.

Vi skal fremme vilkårene for iværksættere og erhverv i Hørsholm så meget som muligt. Det skal vi ved ikke, at bebyrde dem med unødig bureaukrati og regulering, men vi skal også tænke større og arbejde med visioner for eks. ihværksættermiljøer, et DTU Scion Park II og meget andet.

Gør vi ikke noget fra politisk hold, ser vi ind i prognoser der spår, at den sidste forretning i gågader som vores lukker senest i 2030. Det er hverken positivt for vores beboere, økonomi, huspriser, demografi eller noget som helst andet.

Vi skal derfor turde have store amitioner for, at Hørsholm forbliver en by med et levende byliv. Det mener jeg kun kan ske hvis vi laver nogle solide helhedsplaner for vores bymidte og butiksområder.

Jeg vil arbejde for, at vi får lavet en ambitiøs og visionær plan for vores bymidte, så vi kan få skabt en bymidte der sprudler af butikker, cafeer og byliv. 

Vi skal samtidig være langt bedre til at sætte Hørsholm på landkortet og tiltrække turister til vores kommune, så vores erhvervsliv (og kultur) kan få del i den milliardomsætning der er i turisme fra ind- og udland.

Nytænkning af byudviklingen med respekt for historiske værdier

Byudviklingen gennem tiden i Hørsholm Kommune, har ikke altid været lige gennemtænk. Det kan blandt andet ses i vores bymidte, hvor man ikke er i tvivl om at man ankommer ’til bagsiden’ af det der engang var en trafikeret hovedgade.

PH Park på den gamle sygehus grund, er modsat et eksempel på gennemtænkt byudvikling, hvor ambitioner, miljø, nytænkning og kvalitet på fineste vis spiller ind i området.

I Hørsholms skal vi først og fremmest arbejde for, at byudvikling sker med respekt for de kulturelle og historiske værdier, men vi skal også turde arbejde med nye spændende løsninger, for det der i dag ikke fungerer.

Når vi byudvikler i Hørsholm skal vi have fokus på, at udviklingen bidrager til at Hørsholm forbliver en levende by – hvor også unge mennesker har lyst til at bo.

Rungsted Havn står over for klimasikring og renovering og jeg mener personligt, at det ville være en skam ikke at udnytte det store potientiale området har, ved ikke samtidig at udvikle havnen med mulighed flere rekrative områder, flere foreninger, bedre adgangsforhold mv.

Vi kan ikke bare glemme Øresund når vi taler om klima og miljø

Vi skal i Hørsholm Kommune hurtigst muligt, have fundet en løsning på vores udledning af spildevand i Øresund.

Når vi taler om at øge biodiversiteten og passe bedre på naturen, så kan vi ikke bare glemme dyrelivet og miljøet i havet, og hælde vores spildevand i Øresund hver gang det regner lidt meget. Det skal der findes en løsning på hurtigst muligt.

Over 30% af arealet i Hørsholm består af natur (skov, søer, vandløb, enge mv.). Målt på grønne naturområder, giver det Hørsholm en 19. plads ud af landets 98 kommuner.

Det synes jeg er en flot placering, og derfor mener jeg også at vi skal holde igen med symbolpolitiske beslutninger, og i stedet tage nogle langsigtede fornuftige beslutninger på vejne af vores miljø og klima i kommunen.

Vi skal ikke have en uplejet by i biodiversitetens navn, bare fordi det er moderne. Vi skal derimod støtte vores natur, klima og biodiversitet med nogle tiltag på bagrund af valideret fakta, og ikke kaste borgernes penge efter populistisk symbolpolitik.

Mere frihed til en folkeskole hvor faglighed og trivsel er i højsædet

Vi har gode skoler med høj trivlsel i Hørsholm Kommune, men det til trods har vi børn og unge der ikke trives, og nogen har det så dårligt, at de i lange perioder ikke kommer i skole.

Selv om det heldigvis er de få, så kan vi lave en langt bedre indsats for at sikre, at de får den rette støtte og hjælp.

Heldigvis kom der fra Christansborg i 2024 en ny aftale for folkeskolerne, der gør op med den gamle folkeskolereform fra 2014.

Den nye aftale lægger vægt på frihed, fordybelse og kvalitet på den enkelte skole, og at flere beslutninger kan træffes lokalt. Den nye aftale træder i kraft i 2025 og jeg vil arbejde for, at skolerne får alt den frihed de kan få, til selv at indrette en hverdag med kortere spændende skoledage, en fantastisk SFO med stærke relationer – og resurser til at sikre, at de få der ikke trives bliver grebet tidligt og bedre, end det er tilfældet i dag.

Vores seniorer skal i højere grad have frihed til at træffe deres egne valg

Vi skal behandle alle vores borgere med værdighed og mere frihed til selv at vælge. Det gælder i høj grad også byens seniorer. Det er ikke værdigt at man fratages sin valgfrihed, fordi man er kommet op i årene og ikke længere er selvhjulpen.

Derfor vil jeg arbejde for at Hørhsolm får en seniorpolitik, der åbner op for endnu mere valgfrihed for den enkelte.

Pengene skal følge borgeren og så skal det være op til den enkelte, at til- eller fravælge de ydelser man ønsker – meget gerne fra flere private leverandører end der tilbydes i dag.

Vi skal have robotstøvsugerne ud af stuerne, og den borgernære service tilbage! Jeg er helt sikker på at de fleste seniorer i Hørsholm, fint selv kan beslutte hvilke ydelser de ønsker at bruge deres nomeret tid på.

Vi skal finde en bærdygtig fremtid for Kulturhus Trommen

Vi har et skønt kulturhus i Hørsholm. Trommen rummer både biblioteket, biograf, scene, mødelokaler, og meget mere. Jeg er personligt meget glad for at komme i Trommen, men jeg mener ikke at et gennemsnit på 8,5 gæst pr. filmvisning i biografen på nogen måde kan retfærdiggøre, at vi i Hørsholm driver kommunal biograf.

De sidste par år har der været en del politisk uro omkring driften af Kulturhus Trommen. Først skulle Kulturhuset sættes fri, året efter hev man lidt i land igen, og tilførte igen milioner til driften i budgettet.

Vores kulturhus fortjener en stabil langsigtet model, og jeg bakker meget gerne op om, at dele af huset bliver sat fri eller privatiseret og drevet på markedsvilkår.

I stedet kan vi etablere en større kulturpulje, hvor der kan søges tilskud til kulurarrangementer i Hørsholm Kommune.

Liberal Alliance Hørsholm Maria Dahl

Hvad er vigtigt for dig?

Er der noget du synes jeg skal være opmærksom på, eller eller har du andre oplevelser i Hørsholm Kommune som du gerne vil dele med mig – så send mig meget gerne en mail.

Jeg glæder mig til at høre fra dig! 

Maria Dahl i lokal pressen

Ugebladet Hørsholm Liberal Alliance kandidater KV25
Ugebladet Hørsholm Liberal Alliance bestyrelsen 2024
Juletræstænding på Ridebanen i Hørsholm 2022
Juletræstænding på Ridebanen i Hørsholm 2022
Juletræstænding på Ridebanen i Hørsholm 2022
Maria Dahl Hørsholm  hjemmeside byder turister velkommen til Hørsholm
Maria Dahl Hørsholm Hjemmeside vil begejstre lokalområde
Liberal Alliance Hørsholm

Støt vores valgkamp

Liberal Alliance Hørsholm er for alvor trukket i arbejdstøjet frem mod Kommunalvalget i november 2025. Men valgkampagner koster mange penge, så vi er meget taknemmelige for alle bidrag, store som små!