Vi svigter unge, hvis de ikke lærer økonomi og AI i skolen

2 sep, 2025

En af de største grunde til, at unge aldrig får en uddannelse, er økonomisk pres, viser tal fra Finas Danmark. Når økonomisk utryghed tvinger unge væk fra både uddannelse og god trivsel, rammer det ikke kun den enkelte – det rammer os alle som samfund. Færre unge uden uddannelse betyder at samfundet både mister viden, innovation og økonomisk styrke.

Samtidig ved vi, at økonomisk forståelse kan fremmes hurtigt. Pengeuge-projektet har vist, at blot to lektioner á 45 minutter i privatøkonomi kan øge unges økonomiske viden med hele 18%. Det viser, hvor effektivt små, konkrete undervisningsforløb kan være – og hvor meget vi kan opnå, hvis skolen prioriterer at give eleverne de grundlæggende redskaber til at forstå økonomi.

Disse redskaber kan med fordel kombineres med matematikundervisningen. Ikke kun ligninger og formler på tavlen – men budgetter, låneberegninger, renter, trækprocenter og virkelige økonomiske valg. Eleverne skal forstå, hvorfor et kviklån kan smadre økonomien, hvordan rentes rente virker, og hvorfor det kan være en god ide at starter tidligt med at investere, også bare små beløber, og hvordan man selv lægger et realistisk budget, samt hvilke konsekvenser det kan have, at overskrider sit eget budget. Det giver både matematiske færdigheder og økonomisk selvtillid – to ting, unge har brug for, før de går på en videregående uddannelse. 

Men økonomiske færdigheder alene er ikke nok til at ruste unge til fremtiden. I en tid, hvor kunstig intelligens allerede ændrer både arbejdsmarkedet, informationsstrømmen og hverdagen, er det afgørende, at elever lærer at forstå og anvende AI på en kritisk og ansvarlig måde. Ligesom vi kan integrere privatøkonomi, kan AI-undervisning indarbejdes gennem konkrete opgaver, hvor elever bruger teknologien til informationssøgning, idéudvikling og dataanalyse – samtidig med, at de lærer at være kildekritiske og vurdere kvaliteten af outputtet, og hvordan man træner og forstå den, så man kan få præcis de outputs man ønsker.  

På den måde får de ikke bare teknologiske færdigheder, men også kritisk tænkning, problemløsning og selvstændighed – præcis de kompetencer, der gør dem i stand til at navigere sikkert og effektivt i en digital verden. Desværre er det kun 1/3 af elever der svarer ja til, at de har fået nogle forme for undervisning i AI. Det betyder, at størstedelen af unge vokser op uden den nødvendige forståelse for et værktøj, der allerede er i gang med at forme arbejdslivet og fremtiden.

Derfor vil jeg kæmpe for at give unge en reel chance for både at forstå deres økonomi og navigere i en digital fremtid. Jeg vil kæmpe for en skolen som integrerer både privatøkonomi og AI-kompetencer som elementer i undervisningen. 

Links:

https://finansdanmark.dk/nyheder/2022/marts/ondt-i-oekonomien-presser-unge-paa-deres-uddannelse (pres på økonomien)

https://finansdanmark.dk/nyheder/2024/april/faa-timers-undervisning-oeger-boerns-oekonomiske-viden-betragteligt (Pengeuge-projektet) 

https://www.dk-ai.dk/artikel/de-fleste-boern-faar-ikke-undervisning-i-kunstig-intelligens?utm (AI og 1/3)